Menu

Aktualności

POLSKI ULTRAMARATOŃCZYK WYGRAŁ LEGENDARNY SPARTATHLON!

Andrzej Radzikowski jest pierwszym Polakiem, który wygrał Spartathlon – 246-kilometrowy ultramaraton śladami Filippidesa, z Aten do Sparty. 35-letni biegacz dotarł na metę – pod pomnik króla Leonidasa – w sobotę 1 października przed świtem, po 23 godzinach morderczych zmagań.
Herodot w swym przekazie podał, że Filippides pokonał trasę z Aten do Sparty – by prosić o wsparcie w walce z Persami – w 36 godzin. Tyle też wynosi limit czasu w jakim należy się zmieścić, by być sklasyfikowanym w prestiżowym greckim ultramaratonie. Cała światowa czołówka robi to jednak o wiele szybciej.
Andrzej Radzikowski startował dotychczas w Spartathlonie 2 razy. W debiucie (2014 r.) był trzeci, a przed rokiem zajął 18. miejsce. W tym roku nasz wspanoały ultramaratończyk zapowiedział, że  to jego ostatni start w Spartathlonie i dlatego chciałby go koniecznie wygrać. Udało się ! Andrzej Radzikowski pożegnał się z greckimi zawodami w najlepszy możliwy sposób.
Polak uzyskał rezultat 23.02.23. Włoch Marco Bonfiglio przegrał z nim o ponad pół godziny (23:36.58), a Czech Radek Brunner o ponad godzinę (24:07.29).
Fantastycznie w Saprtathlonie wypadł także inny Polak – Łukasz Sagan. Biegacz znalazł się w pierwszej dziesiątce, zajmując 7. miejsce z bardzo dobrym czasem 24:28.58.
Na liście stratowej Spartatholu było jeszcz ośmiu innych Polaków: Aleksandra Niwińska, Robert Korab, Paweł Kotlarz, Krzysztof Lipiński, Zbigniew Malinowski, Paweł Szynal, Marcin Zieliński i Andrzej Zyskowski.