Menu

Aktualności

Maraton w rytmie Rock

18 października 2015 roku odbył się 29 Rock'n'Roll Marathon w Lizbonie.  Lizbona jest  stolicą i jednocześnie największym miastem w Portugalii. Położona na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego nad ujściem rzeki Tag.
    Temu sportowemu wydarzeniu towarzyszy muzyka w rytmie Rock'n'Roll już od Expo, miejscu gdzie odbiera się numery startowe. Expo znajduje się w Parku Narodów ( Parque das Nacoes) przy oceanie Atlantyckim, które zostało zbudowane z okazji Expo'98. Na terenie tego obiektu znajduje się Oceanarium.
    Start maratonu miał miejsce w przepięknej miejscowości Cascais, oddalonej o 30 km od Lizbony. Przeurocze, malowniczo położone miasteczko z uroczym portem, wąskimi uliczkami i stylowa zabudową. W miejscowości tej znajduję się Boca do Inferno ( Usta Piekieł), jest to formacja skalna, w której fale Oceanu rozbijają się z hukiem o ściany małej jaskini.
Trasa maratonu wiedzie wzdłuż Oceanu, pagórkowatymi drogami, prowadzącymi do największego miasta Portugalii – Lizbony. Po drodze mijamy przedmieścia stolicy :Estoril, Parade, Carcaveldos, Paco de Arcos, Coxias, które ciągną się wzdłuż oceanu i ujścia rzeki Tag, napawamy się bryzą od fal rozbijających się o brzeg.  Dobiegamy do Centrum Kulturalnego Belem na Avenida do Brasilia, gdzie stoi monumentalny  Pomnik Odkryć Geograficznych (Pedrao dos Descobrimentos) i Wieża Betlejemska ( Torre de Belem). Mijamy liczne Muzea, porty jachtowe,  po drugiej południowej stronie brzegu ujścia Tagu widzimy Pomnik Cristo Rei , przedstawia on Chrystusa Króla. A nad rzeką rozciąga się czerwony , wiszący, długi na 2278 metrów Most 25 Kwietnia, który jest kopią mostu Golden Gate w San Francisco. 31 kilometr biegu kieruje nas na pętle do miasta, gdzie mijamy dawne serce miasta Praca do Comercio, jest to plac Handlowy, gdzie kiedyś stał pałac królewski, przebiegamy wąskimi uliczkami do placu Praca Dom Pedro IV i mijamy budynek Teatru w Lizbonie (Teatro Nacional D. Maria II ). Ulicą Rua da Preta wracamy do brzegu Tagu i biegniemy wzdłuż rzeki, mijając port i jego zaplecze w stronę Expo łącząc się z biegaczami, którzy biegną półmaraton. Meta znajduje się w Parque das Nacoes, czyli wspomnianym wcześniej Parku Narodów na terenie Expo.
    Oprócz biegu maratońskiego, odbył się półmaraton i mini maraton na 5,5 km. Półmaraton start miał na olbrzymim moście Vasco da Gamy, jest to najdłuższy most w Europie i jego długość wynosi 17,2 km, ostatnie kilometry półmaratonu łączyły się z trasą maratonu aż do mety.
    Impreza ta robi ogromne wrażenie na zawodnikach, miła atmosfera w rytmie Rock'n'Rolla, świeżość oceanicznych fal i bryza, oraz malownicze i urokliwe miejsce nadaje ton temu wydarzeniu.

W tej imprezie wzięła udział liczna grupa leszczyńskich sympatyków biegania

29 Rock'n'Roll Lisbon Marathon - wyniki
Błachowiak Mariusz Józef – 3:36:11
Zielińska Dawidziak Magdalena – 3:54:39
Kucner Monika 3:57:06
Dawidziak Jarosław 4:05;14
Stajer Mariusz : 4:20:32
Grygier Michalska Renata 4:58:09
Wilk Mariusz 5:30:44
Wilk Zuzanna 5:31:29 Debiut

1/2 Marathon
Dobrzycki Ziemowit 2:04:19
Dobrzycka Angela 2:04:19
Michalski Grzegorz 2:06:40
Borowiec Krzysztof 2:08:27
Połomka Artur 2:14:23
Stajer Małgorzata 2:25:02
Kapała Sławomir 2:30:08
Nowicka Katarzyna 2:46:34

Gratulacje

Monia Kucner

Foto
 Naszą stronę odwiedziło już
5218045 osób


Szczegółowe statystyki


 

 

 

Napisz do nas