Menu

Aktualności

29 BIEG SOKOŁA

W minioną niedzielę, 6 kwietnia, już po raz 29 odbył się w Bukówcu Górnym Bieg Sokoła, którego organizatorem jest Towarzystwo Gimnastyczne działające w tej wsi. W ramach imprezy odbyły się również 17 Mistrzostwa Polski Lekarzy w biegu na 15 km.
Bez wątpienia można rzec, że jest to jedna z największych, najciekawszych i najbardziej godnych polecenia, impreza biegowa w naszym regionie.
Oprócz biegu głównego na dystansie 15 km organizator przewidział także bieg na 5 km oraz biegi młodzieżowe na 2 i 1 km a także bieg przedszkolaków. Łącznie w różnych kategoriach i na różnych dystansach wystartowało 1253 uczestników z różnych zakątków Polski (z tego stu kilkudziesięciu leszczyniaków), których w głównej mierze ściąga co roku do Bukówca niepowtarzalna atmosfera tej imprezy.
Każdy znalazł tu coś dla siebie. „Szybkobiegacze” i zawodowcy mogli się pościgać ze sobą o czołowe lokaty na 5 km i w biegu głównym. Rekreacyjni „truchtacze” mieli okazję przebiec pięcio czy piętnastokilometrowy dystans w urozmaiconym i niełatwym terenie przy pięknej pogodzie w gronie podobnych im amatorów biegania. Natomiast rodzice mogli emocjonować się zmaganiem swych pociech zawzięcie rywalizujących w biegach młodzieżowych. A wszystko to przy aktywnych, licznie zgromadzonych kibicach na całej trasie, a zwłaszcza w Bukówcu, Włoszakowicach czy Grotnikach.
Organizatorom rewelacyjnie udało się (z resztą jak co roku) połączyć powagę dość dużej jak na nasz rejon imprezy biegowej z atmosfera pikniku i relaksu na świeżym powietrzu, co sprawia, że bez wątpienia Bieg Sokoła można nazwać wiosennym świętem biegowym (no bo letnim jest leszczyński maraton na Karczmie Borowej  :).
Na szczególne uznanie zasługuje zwłaszcza sposób w jaki traktowani są najmłodsi uczestnicy-a było ich ponad 500- ścigający się ze sobą w biegach młodzieżowych. Każdy, podobnie jak dorośli zawodnicy, otrzymał numer startowy do przypięcia na pierś, z którym mógł dumnie „śmigać” ulicami Bukówca oraz chip do wkręcenia w sznurowadło buta, dzięki któremu co do sekundy mógł znać czas w jakim przebiegł swój dystans. Na mecie natomiast na każdego z nich czekał, taki sam jak dla dorosłych biegaczy, piękny, pamiątkowy medal z sokołem.
Nie dziwi więc fakt, że z roku na rok frekwencja w tej imprezie w najmłodszych kategoriach wiekowych jest coraz większa. Przecież to właśnie dzieciakom piękny medal, czy „profesjonalny” numer startowy sprawia największą frajdę i jest „motorem” do startu w takim biegu. Więc jeśli chodzi o popularyzację biegania jako sposobu na aktywne spędzanie czasu i zarażanie nowych pokoleń tą chorobą to Towarzystwo Gimnastyczne z Bukówca spisuje się na medal !
Wiele by można dobrego jeszcze pisać o tej imprezie, ale kto był to wie jak tam było i jemu nie jest to potrzebne, by go zachęcić do odwiedzenia Bukówca za rok. Ci co nie byli mogą „liznąć” atmosferę przeglądając zdjęcia dostępne różnych portalach, choćby na Gmina Włoszakowice  i tylko niech żałują, że ich to wszystko ominęło.
Najlepiej jednak w przyszłym roku wziąć na początku kwietnia „tyłek w trok” i zjawić się w Bukówcu by być cząstką tego święta biegowego.

Ze szczegółowymi wynikami można zapoznać się na stronie biegu .
Dla porządku należy tylko podać,  że w 29 Biegu Sokoła na dystansie 15 km zwycięzcą został Adam Draczyński z Nowej Soli z czasem 48,43, wyprzedzając drugiego na mecie Kamila Makosia z Bolesławca (48,57) i trzeciego, Marcina Zagórnego z Radnicy (49,22). W biegu na 5 km zwyciężył Dawid Grodzki z Leszna (15,44), drugi był Nikodem Dworczak z Kościana (16,14) a trzecią lokatę zajął Daniek Bosy również z Kościana (16,24).
Natomiast w Mistrzostwach Polski Lekarzy w klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajął Wojciech Lizak z Jastrzębia Zdroju (54,14) przed Łukaszem Lubelskim z Katowic (54,50) i Kamilem Dabrowskim z Wrocławia (58,14).
Najlepszy z leszczyniaków - Leszek Walczak – zajął 8 lokatę z czasem 1.07.34 (co dało mu I miejsce w kategorii M-60-69) wyprzedzając 9-ego Ziemowita Dobrzyckiego z Leszna (1.10.30) i 10-tego Wiesława Kamińskiego ze Świeciechowy (1.12.02).
Natomiast w klasyfikacji generalnej kobiet Mistrzem Polski została Angela Dobrzycka z Leszna z czasem 1.26.24.
 

Relacjonował: Przemek WiśniewskiNaszą stronę odwiedziło już
5100625 osób


Szczegółowe statystyki


 

 

 

Napisz do nas